STATUT
GORZYCKIEGO KLUBU SPORTOWEGO „STAL” GORZYCE
(Tekst jednolity uchwalony przez Zebranie Założycielskie Członków Gorzyckiego Klubu Sportowego w dniu 14.03.2007 r. Uchwała Nr 1/2007)
Rozdział I
Nazwa, siedziba władz, charakter prawny, barwy i teren działania.
§1
- Klub nosi nazwę Gorzycki Klub Sportowy “STAL” Gorzyce. Skrót: GKS, “STAL” GORZYCE.
- Klub działa jako stowarzyszenie Kultury Fizycznej.
§2
- Siedziba klubu jest miejscowość Gorzyce.
- Terenem działania Klubu jest obszar gminy Gorzyce.
§3
- Klub działa zgodnie z Ustawa z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. z 2001 r. Nr 81 poz. 889 z późn. zmianami). Ustawa z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o Stowarzyszeniach (Dz. U. z 2001 r. Nr 79 poz. 855 z późn. Zm.), Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2003 r. Nr 96 poz. 873 z późn. zm.) oraz niniejszym Statutem.
- Klub może tworzyć swoje jednostki regulaminowe działające w ramach Klubu.
§4
Klub może być członkiem Polskich Związków Sportowych i działać zgodnie z ich uchwałami. regulaminami, wytycznymi oraz może być członkiem organizacji mających na celu rozwój kultury fizycznej, turystyki, rekreacji i sportu, korzystając z uprawnień wynikających ze statutów tych organizacji.
§5
- Barwami Klubu są kolory: biało- niebieski.
- Emblematem Klubu jest symbol piłki nożnej w kole zębatym i trójkącie biało-niebieskim. 3. Znaczkiem Klubu jest trójkąt biało-niebieski z nazwa Klubu, czarnym kołem zębatym, symbolem piłki nożnej i cyfrowym oznaczeniem roku 2007.
- Klub używa pieczęci o treści Gorzycki Klub Sportowy ,,STAL” Gorzyce, ul. Piłsudskiego 30, 39-432 Gorzyce”.
- Klub opiera swoją działalność na społecznie użytecznej pracy swoich członków, a do prowadzenia swoich spraw może zatrudniać pracowników.
Rozdział II
Cele i środki działania Klubu.
Celem Klubu jest realizacja zadań publicznych w zakresie wszechstronnego krzewienia kultury fizycznej, turystyki i sportu w gminie Gorzyce które polegają na:
- Upowszechnianiu kultury fizycznej i sportu, rozwijaniu rekreacji ruchowej, turystyki, różnych form aktywnego wypoczynku.
- Upowszechnianiu i rozwijaniu rekreacji ruchowej, turystyki i różnych form aktywnego wypoczynku wśród mieszkańców gminy Górzyce ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży.
- Stałym podnoszeniu poziomu sportowego i stwarzaniu warunków jego rozwoju i uprawiania w tym sportu wyczynowego.
- Popularyzowaniu i rozwijaniu różnych dyscyplin sportowych z wiodącą piłką nożną.
- Braniu czynnego udziału w życiu kulturalnym, sportowym i gospodarczym gminy Gorzyce.
- Popularyzowaniu i organizowaniu krajoznawstwa oraz różnych form wypoczynku dzieci i młodzieży.
- Kształtowaniu postaw i wychowanie poprzez sport.
- Działaniu na rzecz rozwoju społeczności lokalnej.
- Przeciw działaniu patologiom społecznym szczególnie wśród dzieci i młodzieży.
§6
Dla osiągnięcia swego celu Klub podejmuje działania między innymi:
- Promuje rozwój kultury fizycznej, turystyki i sportu oraz zapewnia jego realizacje w oparciu o pomoc organów państwowych, samorządowych, a ponadto współdziała w tym celu ze wszystkimi zainteresowanymi instytucjami, zakładami i organizacjami działającymi w szczególności na terenie gminy Gorzyce.
- Organizuje zawody masowe oraz imprezy kulturalnorekreacyjne, sportowe i turystyczne dla swoich członków, środowiska gminy Gorzyce.
- Propaguje piękno ojczystego kraju, regionu i miejscowości oraz zapoznaje z jego dorobkiem sportowym, kulturalnym i gospodarczym.
- Zarządza posiadanymi lub oddanymi w użytkowaniu obiektami, urządzeniami sportowymi, rekreacyjnymi, dba o ich rozbudowę, modernizację, remonty i konserwacje.
- Organizuje sekcje i szkolenie sportowe, otacza opieką zawodników oraz stwarza odpowiednie warunki dla rozwoju różnych dyscyplin sportowych, a szczególności piłki nożnej.
- Troszczy się o odpowiedni poziom moralny działaczy, zawodników, kibiców przez prowadzenie odpowiedniej pracy wychowawczej zgodnie z przyjętymi przez Zarząd regulaminami.
- Zapewnia swoim członkom i zawodnikom higieniczne warunki uprawiania sportu oraz ubezpiecza od następstw nieszczęśliwych wypadków w czasie dojazdu na treningi, zawody, w czasie ich trwania i powrotu do miejsca zamieszkania.
- Zapewnia zawodnikom bezpłatne korzystanie z urządzeń obiektów sportowych, bezpłatną opiekę medyczną dostosowana do potrzeb wynikających z procesu szkolenia sportowego.
- Klub może pobierać od zainteresowanych zakładów, instytucji, organizacji opłaty za korzystanie z urządzeń, obiektów, a uzyskane środki przeznaczyć na działalność statutową.
- Klub zależnie od sytuacji finansowej zapewnia swoim pracownikom, zawodnikom, działaczom wyposażenie w sprzęt sportowy, roboczy, zakwaterowanie i wyżywienie na zgrupowaniach i obozach sportowych, zawodach, zwrot kosztów dojazdu, przewozu sprzętu , ekwiwalenty pieniężne za używanie, pranie, czyszczenie własnej odzieży sportowej lub roboczej zamiast klubowej zgodnie z obowiązującym prawem.
- Klub w zależności od sytuacji finansowej zapewnia pracownikom, zawodnikom napoje bezalkoholowe, posiłki do spożycia w czasie treningów, zawodów (bez prawa do ekwiwalentu) zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
- Klub może swoim pracownikom i zawodnikom zapewnić ekwiwalenty pieniężne za używanie swoich narzędzi, materiałów i sprzętu przy wykonywaniu pracy, zgodnie z obowiązującym regulaminem przyjętym przez zarząd i obowiązującym prawem.
- W zależności od indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby Klub może udzielić zapomogi pracownikowi, zawodnikowi. Klub może wyróżnić zawodnika za wysokie wyniki sportowe zgodnie z obowiązującym prawem i regulaminem.
- Klub aktywnie współpracuje ze szkołami na terenie gminy w zakresie szkolenia dzieci i młodzieży z wykorzystaniem istniejącej bazy sportowej.
- Dla prowadzenia odpowiedniej pracy szkoleniowej Klub zatrudnia trenerów, instruktorów, którzy posiadaj a odpowiednia kwalifikacje zawodowe.
- Klub organizuje i prowadzi działalność gospodarczą i rolniczą z zachowaniem obowiązujących przepisów prawnych, a wypracowane środki w całości przeznacza na działalność statutową i nie mogą być one przeznaczone do podziału między członkami i pracownikami Klubu.
- Klub organizuje kursy, kolonie, obozy, na których szkoli dla własnych potrzeb zawodników. działaczy, organizatorów imprez masowych, celem podnoszenia wiedzy i umiejętności sportowych.
- Klub dla promocji sportu i promocji Klubu oraz jego osiągnięć sportowych wydaje informatory, publikacje. Wykonuje proporczyki, odznaki, gadżety i podobne prezenty udostępniane i wręczane działaczom, zawodnikom, kibicom i innym organizacjom.
- Klub ma obowiązek poddać się kontroli i nadzorowi ze strony Komisji Rewizyjnej oraz organów samorządowych i państwowych zgodnie i zgodnie z obowiązującym prawem.
Rozdział III
Członkowie Klubu i ich prawa i obowiązki.
Członkowie Klubu dzielą się na:
- Zwyczajnych
- Honorowych
- Wspierających
§8
Członkami zwyczajnymi mogą być pełnoletni obywatele zamieszkali w kraju i za granica, i przez Zarząd Klubu na podstawie pisemnej deklaracji, zobowiązującej do przestrzegania Statutu, regulaminów. i uchwał wpłaceniu wpisowego w kwocie ustalonej przez Klub i opłacaniu składek członkowskich.
§9
Członkami honorowymi mogą być osoby fizyczne niezależnie od obywatelstwa, które położyły szczególne zasługi dla rozwoju Klubu. Godność członka honorowego nadaje Walne Zgromadzenie Klubu na wniosek Zarządu Klubu.
§10
Członkami wspierającymi mogą być osoby prawne i fizyczne uznające i wspierające materialne w trybie określonym w §8. Prawa i obowiązki członków wspierających Mię zostaną w porozumieniu zawartym pomiędzy Zarządem a Członkiem wspierającym.
§11
- Członkowie zwyczajni maj a prawo:
- Wybierać i być wybieranym do władz Klubu oraz posiadać głos stanowiący, z tym, że zawodnicy czynnie uprawiający sport, trenerzy, instruktorzy i pracownicy mogą być wybierani do władz Klubu
- Uczestniczyć w krajowych i zagranicznych imprezach sportowych oraz szkoleniach na zasadach określonych przez Zarząd Klubu.
- Zgłaszać postulaty i wnioski wobec władz Klubu oraz oceniać ich działanie w trybie statutowym.
- Korzystać z uprawnień członkowskich wynikających ze statutowej działalności Klubu
- Nosić znaczek klubowy.
- Członkowie honorowi mają wszystkie prawa członków zwyczajnych z wyjątkiem biernego prawa wyborczego.
- Członkowie wspierający mają prawa członków zwyczajnych z wyjątkiem czynnego prawa wyborczego.
- Członkowie honorowi i wspierający mają ponadto prawo:
- brania czynnego udziału w pracach i działalności Klubu
- uczestnictwa w zebraniach Zarządu, Walnym Zebraniu z głosem doradczym.
- korzystania z ulg przyznanych przez Zarząd Klubu
§12
Członkowie Klubu zobowiązani są do
- Aktywnej działalności na rzecz rozwoju Klubu.
- Przestrzegania postanowień Statutu, regulaminów, uchwał i decyzji władz Klubu.
- Udziału w zawodach i imprezach organizowanych przez Klub.
- Regularnego opłacania składki członkowskiej w wysokości i terminie ustalonym przez
Walne Zebranie z wyjątkiem członków honorowych.
- Ochrony własności Klubu i walki z przejawami wandalizmu i marnotrawstwa.
- Godnego reprezentowania barw Klubu.
- Propagowania kultury fizycznej i sportu oraz pracy na rzecz Klubu.
§13
Członkostwo Klubu ustaje w przypadku:
- Śmierci członka
- Pisemnej rezygnacji złożonej do Zarządu Klubu
- Likwidacji Klubu
- Skreślenia z listy członków decyzja Zarządu Klubu w przypadkach:
- nieprzestrzegania statutu, regulaminów i innych przepisów wydanych przez władze Klubu lub organy sportowe niepłacenia składek członkowskich w terminach ustalonych przez Władze Klubu.
- działania na szkodę Klubu, co powinno wykazać postępowanie wyjaśniające.
Od uchwały Zarządu Klubu w przedmiocie skreślenia członków Klubu przysługuje prawo odwołania się do Walnego Zebrania w terminie 14-tu dni od dnia otrzymania zawiadomienia o podjętej uchwale, przy czym rozpatrzenie odwołania następuje na najbliższym Walnym Zebraniu.
Rozdział IV
Władze Klubu, tryb dokonania ich wyboru, uzupełnienie składu oraz ich kompetencje.
§14
Władzami Klubu są:
- Walne Zebranie
- Zarząd Klubu
- Komisja Rewizyjna
§15
Zabranie Walne jest najwyższą władzą Klubu. Członkowie Klubu biorą osobiście udział w Walnym Zebraniu.
§16
Walne Zebrania mogą być zwyczajne i nadzwyczajne.
§17
Do kompetencji Walnego Zebrania należy:
- Wybór Zarządu Klubu, w tym:
- wybór z pośród członków Klubu Prezesa Klubu w głosowaniu tajnym z tym, że kandydat musi otrzymać 50 %+ 1 głosów poparcia członków obecnych na Zebraniu. Wybór pozostałych członków Zarządu Klubu, z tym, że Prezesowi przysługuje prawo zgłaszania do Zarządu 2-ch członków, pozostałe kandydatury podawane są z Sali, a głosowanie nad kandydatami odbywa się tajnie lub jawnie w zależności od woli Walnego Zebrania.
- Wybór Komisji Rewizyjnej
- Rozpatrywania sprawozdań z działalności składanych corocznie przez Zarząd Klubu. I
Udzielanie absolutorium Zarządowi Klubu corocznie na wniosek Komisji Rewizyjnej oraz ustępującemu Zarządowi.
- Uchwalanie głównych kierunków i programów działania Klubu
- Uchwalanie Statutu Klubu i jego zmian.
- Podejmowanie uchwał w sprawach rozwiązania Klubu
- Podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych Klubu, w sprawie zbycia, nabycia i
obciążenia nieruchomości.
- Uchwalanie wysokości składek członkowskich i innych opłat na rzecz Klubu.
- Rozpatrywanie odwołań od uchwał Zarządu Klubu w sprawie skreślenia lub zawieszenia w prawach członka Klubu
- Rozpatrywanie oraz rozstrzyganie w sprawach wniosków Zarządu i członków Klubu.
- Nadawanie tytułu honorowego członka Klubu.
§18
- Walne Zebranie odbywa się w pierwszym terminie przy obecności minimum 50 % + 1 członków Klubu, natomiast w drugim terminie po upływie 30 minut bez względu na liczbę członków na zebraniu.
- Uchwały Walnego Zebrania zapadają większością głosów w głosowaniu jawnym przy obecności 50 % + 1 członków obecnych na zebraniu, z tym, że uchwały Walnego Zebrania w sprawach nabywania, zbywania i obciążania majątku Klubu zapadają większością najmniej 2/3 głosów.
§19
- Zwyczajne Walne Zebranie zwołuje Zarząd Klubu w terminie do 31 marca za każdy rok sprawozdawczy, przy czym Walne Zebranie w roku, w którym kończy się kadencja Zarządu Klubu jest Zabraniem Sprawozdawczo-Wyborczym.
- Nadzwyczajne Walne Zebranie może być zwołane w dowolnym terminie na wniosek Zarządu Klubu, na wniosek Komisji Rewizyjnej, na żądanie organu rejestrującego oraz na pisemny wniosek co najmniej 1 3 liczby członków Klubu. Przedmiotem obrad Nadzwyczajnego Walnego Zebrania mogą być wyłącznie sprawy, dla których zostało ono zwołane przy czym winno się odbyć w terminie do 30 dni od dnia złożenia wniosku o jego zwołaniu. O terminie i miejscu odbycia Walnych Zebrań Zarząd zawiadamia wszystkich członków Klubu ie w terminie co najmniej 14 dni przed datą odbycia zebrania.
Zarząd Klubu
§20
Zarząd Klubu jest organem wykonawczym. Kieruje bieżąca działalnością Klubu zgodnie ze Statutem. Uchwałami Walnego Zebrania i regulaminami zatwierdzonymi przez Zarząd.
§21
- Zarząd Klubu składa się z 5 osób, w tym z Prezesa. Sekretarza i 3 członków.
- Kadencja Zarządu Klubu trwa 4 lata.
- Praca w Zarządzie Klubu wykonywana jest społecznie. Członkowie Zarządu Klubu mogą otrzymywać z tytułu pełnienie funkcji zwrot uzasadnionych kosztów delegacji i podróży.
§22
Zawodnicy czynnie uprawiający sport, trenerzy i instruktorzy aktualnie zatrudnieni w Klubie mogą być wybierani do Zarządu Klubu.
§23
Do kompetencji Zarządu Klubu należy:
- Reprezentowanie Klubu na zewnątrz oraz działanie w jego imieniu.
- Realizowanie uchwal, wytycznych i zaleceń Walnego Zebrania.
- Zwoływanie i przygotowywanie Walnych Zebrań Członków.
- Kierowanie całokształtem działalności Klubu.
- Uchwalanie planów działań, planów finansowych, zatwierdzenie preliminarza wydatków.
- Powoływanie, likwidacja sekcji, drużyn, opracowywanie, uchwalanie regulaminów organizacyjnych, wynagradzania, dyscyplinarnych.
- Podejmowanie uchwał i ich realizacja w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej, usługowej oraz innych form pozyskiwania funduszy na działalność statutową- zgodnych z obowiązującymi przepisami.
- Podejmowanie uchwał w sprawie przystąpienia do związków sportowych lub wystąpienia z nich lub do innych organizacji i stowarzyszeń.
- Zatrudnianie i zwalnianie pracowników,
- Powoływanie Komisji problemowych i zatwierdzenie ich regulaminów.
- Przyjmowanie, wykreślanie członków Klubu.
- Zarządzanie majątkiem, funduszami Klubu zgodnie z uchwałami Walnego Zebrania.
- Zarządowi Klubu przysługuje prawo nakładania kar dyscyplinarnych na członków Klubu
Zawodników Klubu zgodnie z przyjętym regulaminem dyscyplinarnym, który określa rodzaj kar. Ukaranemu przysługuje prawo odwołania się do Walnego Zebrania terminie 14 dni licząc od daty otrzymania zawiadomienia o ukaraniu.
§24
Posiedzenia Zarządu odbywają się co najmniej raz na 2 miesiące. Podjęte uchwały zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej trzech członków Zarządu, a w przypadku równej ilości głosów decyduje głos Prezesa.
§25
W razie ustąpienia Prezesa Zarządu w czasie trwania kadencji Zarządowi przysługuje prawo wyboru nowego Prezesa spośród członków Zarządu, który pełni tę funkcję do czasu najbliższego Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego.
Komisja Rewizyjna
§26
- Komisja Rewizyjna składa się z trzech osób, w tym z Przewodniczącego i dwóch członków, wybranych przez Walne Zebranie Sprawozdawczo – Wyborcze w głosowaniu tajnym lub jawnym w zależności od woli Walnego Zebrania.
- Kadencja Komisji Rewizyjnej trwa 4 lata.
- Zawodnicy czynnie uprawiający sport, trenerzy, instruktorzy i pracownicy zatrudnieni aktualnie w Klubie nie mogą być wybierani do Komisji Rewizyjnej.
- W skład Komisji Rewizyjnej nie mogą wchodzić:
- Członkowie Zarządu Klubu ani pozostający z nimi w stosunku pokrewieństwa,
- powinowactwa lub podległości służbowej z tytułu zatrudnienia.
- Osoby, które były skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo z winy umyślnej.
- Komisja konstytuuje się na swym pierwszym posiedzeniu, na którym wybiera Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.
§27
- Komisja Rewizyjna przeprowadza co najmniej raz w roku kontrole statutowa i finansowa działalności Klubu
- Składa sprawozdanie ze swej działalności Walnemu Zebraniu oraz ma wyłączne prawo stawiania wniosku w sprawie absolutorium dla Zarządu Klubu.
- Ma prawo występowania do Zarządu Klubu z wnioskami wynikającymi z kontroli, z żądaniem usunięcia nieprawidłowości i złożenia wyjaśnień.
- Komisja ma prawo wejścia do pomieszczeń i obiektów będących własnością Klubu lub będących w jego Zarządzie.
- Komisja Rewizyjna ma prawo wnioskować o zwołanie Nadzwyczajnego Walnego Zebrania.
- Przewodniczący Komisji Rewizyjnej lub upoważniony przez niego członek tej Komisji ma prawo brać udział w posiedzeniach Zarządu i innych organów Klubu z głosem doradczym,
- Członkowie Komisji Rewizyjnej mogą otrzymywać z tytułu pełnienia funkcji zwrot uzasadnionych kosztów podróży.
- W przypadku ustąpienia członków Zarządu Klubu lub Komisji Rewizyjnej przed upływem kadencji, władzom tym przysługuje prawo uzupełnienia składu z pośród członków Klubu. z tym że liczba członków uzupełnionych w ten sposób nie może przekraczać 1/3 liczby członków pochodzących z wyboru.
Rozdział V
Dochody i majątek Klubu
§28
Majątek Klubu stanowią nieruchomości, ruchomości, wierzytelności i środki finansowe.
§29
Na dochód Klubu składają się:
- Składki członkowskie i wpisowe.
- Dotacje i darowizny, spadki, zapisy, udziały.
- Dochody z działalności gospodarczej i usługowej samodzielnej oraz prowadzonej według ogólnych zasad określonych w odrębnych przepisach. Działalność gospodarcza prowadzona będzie w rozmiarach służących realizacji celów statutowych. Dochód z działalności nie może być przeznaczany do podziału pomiędzy jego członków.
- Dochody z majątku Klubu.
- Wpływy od sponsorów i ofiarności publicznej
- Dochody z imprez sportowych i rekreacyjnych.
§30
Zabrania się:
- Udzielania pożyczek lub zabezpieczenia majątkiem Klubu zobowiązań członków, pracowników. zawodników oraz osób, z którymi pozostają w związku małżeńskim albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa i powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli zwanymi w dalszych postanowieniach osobami bliskim.
- Wykorzystanie majątku Klubu na rzecz członków, pracowników, zawodników oraz ich bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba, że korzystanie bezpośrednio wynika ze statutowego celu Klubu.
- Przekazywania majątku Klubu na rzecz członków, pracowników, zawodników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach. Zakupu na szczególnych warunkach towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie Klubu, pracownicy oraz ich osoby bliskie.
§31
- Do nabywania, zbywania i obciążania majątku nieruchomego oraz zaciągania zobowiązań uprawniony jest Zarząd Klubu zgodnie z uchwałą walnego Zebrania Członków, z tym, że uchwały w tych sprawach zapadają większością co najmniej 2/3 głosów przy obecności co najmniej połowy liczby członków Walnego Zebrania Klubu.
- Do ważności oświadczeń dotyczących praw i zobowiązań majątkowych Klubu wymagane jest współdziałania dwóch członków Zarządu w tym Prezesa.
Rozdział VI
Zmiana Statutu, likwidacja lub rozwiązanie Klubu.
§32
Rozwiązanie się Klubu następuje w przypadku podjęcia uchwały przez:
- Walne Zebranie Członków większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej I połowy liczby członków Wlanego Zebrania
- Uchwała o rozwiązaniu Klubu powinna określać przeznaczenie majątku Klubu. Po zakończeniu likwidacji Klubu Likwidator występuje do organu rejestrującego z wnioskiem o wykreślenie Klubu z rejestru Stowarzyszeń Kultury Fizycznej.
§33
Zmiana Statutu może być uchwalona przez Walne Zebranie Członków większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy członków Walnego Zebrania i wymaga zatwierdzenia przez organ rejestracyjny.
§34
Wszelkie przepisy regulujące wewnętrzne sprawy Klubu, a nie unormowane przez Statut ustala Zarząd Klubu. Statut zawiera dziesięć ponumerowanych stron.